fbpx
Адвокатско дружество Иванов и Йонкова

Консултирайте се с нас

+359 888 36 95 76

doychin.ivanov@iylawfirm.com

София, ул. Княз Борис I №40, ап.1

Следвайте ни в социалните мрежи:

Процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” - IY Law Firm
1410
post-template-default,single,single-post,postid-1410,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,side_menu_slide_with_content,width_470,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите”

 

 

08.08.2024 г.

автор: адвокат Дойчин Иванов

 

На 31.05.2024 г. е открита за кандидатстване процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“.

Крайният срок за кандидатстване е до 16.09.2024 г. 16:30 ч.

 

Тук може да се запознаете с новината от сайта на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН).

Настоящата информация поставя акцент върху семейните предприятия. За допълнителна информация относно предприятята от творческата индустрия и занаятите се обърнете към нас или прегледайте подробните правила за участие на линка по-горе.

 

1. Цел на процедурата

 

Процедурата цели да насърчи инвестициите за подобряване на производствения капацитет и оптимизиране на бизнес процесите в семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите, и по този начин да допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие.

 

2. Общ бюджет на процедурата и размери на финансиране за кандидатите

 

2.1. Общият бюджет на настоящата процедура е в 117 514 155 лева.

Общият бюджет се разпределя по райони както следва:

  • 13 970 214,30 лева – за Югозападния район (включително София)
  • 31 063 182,21 лева – за Югоизточен район и Южен централен район
  • 72 480 758,49 лева – за трите Северни района

2.2. Отделните кандидати могат да очакват финансиране в размер от минимум 15 000 лева до 150 000 лева.

В допълнение, максималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране за индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция не следва да надвишава:

  • за микропредприятия: 100% от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
  • за малки предприятия: 60% от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2021 г., 2022 г. и 2023 г.

2.3. Процент на съфинансиране

Допустими целеви групи предприятия Максимален интензитет на помощта за дейности
Семейни предприятия и предприятия с основна икономическа дейност в областта на творческите индустрии 75 %
Предприятия, осъществяващи дейност, включена в Списъка на занаятите съгласно Приложение № 1 към Закона за занаятите 85 %

 

3. Допустими кандидати

 

1. Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите

2. Да са микро или малки предприятия

3. Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2021 г.

4. Да имат средносписъчен брой на персонала за 2023 г., който е ≥ 1 заето лице

5. Да отговарят на поне едно от следните изисквания по подт. 5.1) до подт.5.3):

5.1. Да са семейно предприятие съгласно следното определение, възприето за целите на процедурата:

– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от физическото лице, създало предприятието или придобило капитала (собствеността) му И минимум едно друго (различно) физическо лице участва официално в управлението на предприятието, като между двете лица съществува роднинска връзка,

Или

– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от две или повече физически лица, създали предприятието или придобили капитала (собствеността) му, като между тях съществува роднинска връзка И минимум едно от тези лица или минимум едно друго (различно) физическо лице, с което всички лица, притежаващи повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието имат роднинска връзка, участва официално в управлението на предприятието,

Или

– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от физическото лице, създало предприятието или придобило капитала (собствеността) му И минимум едно друго (различно) физическо лице е назначено на трудов договор в предприятието, като между двете лица съществува роднинска връзка,

Или

– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от две или повече физически лица, създали предприятието или придобили капитала (собствеността) му, като между тях съществува роднинска връзка И минимум едно от тези лица или минимум едно друго (различно) физическо лице, с което всички лица, притежаващи повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието имат роднинска връзка, е назначено на трудов договор в предприятието.

„Роднинска връзка” за целите на горното определение за „семейно предприятие” е отношението между две или повече физически лица, основани на брак, родство или осиновяване по смисъла на Семейния кодекс. За целите на процедурата ще бъдат вземани предвид САМО роднинските връзки между физическите лица (които са посочени в определението за „семейно предприятие”, а именно: собственици/ лица, участващи в управлението/ лица, наети на трудов договор в предприятията), основани на брак, тези по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до трета степен, включително, както и роднинските връзки по сватовство – до втора степен, включително.

Допълнителна информация за посочените допустими по процедурата роднински връзки, както и примери за семейни предприятия съгласно описаните по-горе четири условия (хипотези) са представени в Приложение 8 към Условията за кандидатстване.

ВАЖНО: За да се счита за семейно предприятие, кандидатът трябва да отговаря на едно от горепосочените четири условия (хипотези) през 2023 г. И към датата на подаване на проектното предложение по процедурата (кумулативно).

Не се считат за „семейни” тези предприятия, в които повече от половината от капитала (собствеността) се притежава от друго/и юридическо/и лице/а и/или едноличен търговец, И/ИЛИ в чието управление официално участва/т друго/и юридическо/и лице/а, и/или едноличен/ни търговец/и.

По процедурата е допустимо кандидатът/бенефициентът да поддържа статута си на „семейно предприятие” посредством различни физически лица, чрез които отговаря на горепосоченото определение за семейно предприятие към съответните периоди (т.е. през 2023 г., към датата на подаване на проектното предложение, преди сключване на административния договор и преди извършване на окончателното плащане по договора) – например поради смърт, развод и/или др. подобни обстоятелства. За различните периоди, към които предприятието подлежи на проверка, е допустимо кандидатът/бенефициентът да отговаря на различно (от общо четирите) условия (хипотези), посочени по-горе в определението за „семейно предприятие”.

6. Да са реализирали нетни приходи от продажби ОБЩО за 2021 г., 2022 г. и 2023 финансови години в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва:

Категория на предприятието Минимален размер на нетните приходи от продажби общо за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. Максимален размер на нетните приходи от продажби общо за 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
Микропредприятие ≥ 30 000 лева ≤ 1 800 000 лева
Малко предприятие ≥ 75 000 лева ≤ 7 200 000 лева

 

4. Недопустими кандидати

 

Недопустими кандидати по настоящата процедура са кандидати, които:

1. са обявени в несъстоятелност;

2. са в производство по несъстоятелност;

3. са в процедура по ликвидация;

4. имат публични задължения към държавата или към общината по седалището на възложителя и на кандидата или участника

5. други изисквания

 

5. Допустими дейности и разходи за финансиране

 

Допустими по процедурата са проектни предложения, включващи следните дейности:

Дейност 1. Подобряване на производствения капацитет на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (задължителна дейност).

В рамките на Дейност 1 е допустимо придобиването на активи за производствения процес/ процеса на предоставяне на услуги (дълготрайни материални активи и дълготрайни нематериални активи), както и инструменти и оборудване под стойностния праг на същественост за ДМА, осигуряващи подобряване на производствения капацитет на предприятието.

ВАЖНО: В раздел „План за изпълнение/дейности по проекта” от Формуляра за кандидатстване кандидатите следва да опишат задължителната Дейност 1 по начин, от който да е видно как всеки/всяко отделен/о предвиден/о за закупуване актив (ДМА/ДНА), инструмент, оборудване осигурява подобряване на производствения капацитет на предприятието. Допустимо е обосновката да бъде представена и по отношение на група от взаимосвързани активи/инструменти/оборудване или по отношение на инвестицията в нейната цялост (т.е. инвестицията, включваща всички предвидени за закупуване активи/инструменти/оборудване). Липсата на достатъчно обоснована информация, която да дава увереност за спазване на посоченото изискване, ще бъде основание за премахване на разходите за съответните активи, инструменти, оборудване от бюджета на проекта. В случай, че от бюджета бъдат премахнати всички разходи за изпълнението на задължителната Дейност 1, проектното предложение ще бъде отхвърлено.

Дейност 2. Подобряване на пазарното представяне на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (незадължителна дейност).

В рамките на Дейност 2 е допустимо само създаването на нов онлайн магазин за продуктите/услугите от дейността на предприятието, за която е заявена подкрепа по процедурата.

 Дейност 3. Подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (незадължителна дейност).

В рамките на Дейност 3 е допустимо въвеждането на следните ИКТ системи/модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятието:

3.1. Система за управление на ресурсите (ERP система);

3.2. Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система);

3.3. Система/модул за управление на веригата за доставки;

3.4. Система/модул за управление на складовото стопанство (WMS система/модул);

3.5. Система/модул за управление на производството (MOM/MES система/модул);

3.6. Система за бизнес анализи (Business Intelligence система).

В случай че проектното предложение включва незадължителната Дейност 3, в раздел „План за изпълнение/дейности по проекта” от Формуляра за кандидатстване трябва да бъде обоснована необходимостта от въвеждането на всяка отделна ИКТ система/модул от гледна точка на подобряването на управленските, производствените и/или логистичните процеси в предприятието. Липсата на достатъчно обоснована информация, която да дава увереност за спазване на посоченото изискване, ще бъде основание за премахване на разходите за съответната/ия система/модул от бюджета на предложението.

ИКТ системите/модулите по т. 3.3, 3.4 и 3.5 могат да бъдат въведени или като цялостни системи или като модули, които (модулите) да се интегрират към съществуващи системи за управление на процесите в предприятията. Посоченото следва да бъде описано (пояснено) от кандидатите при описанието на Дейност 3 в раздел „План за изпълнение/дейности по проекта” от Формуляра за кандидатстване.

Минималният обхват на ИКТ системите/модулите, допустими за въвеждане в рамките на Дейност 3 е посочен в Приложение 18 към Условията за кандидатстване. Същият (минималният обхват, посочен в Приложение 18) е задължителен, като по своя преценка в процеса на изпълнение на проектите бенефициентите могат да заложат и допълнителни функционалности/характеристики на въвежданите системи/модули.

ВАЖНО: В случай че проектното предложение включва въвеждане на цялостна Система за управление на ресурсите (ERP системата по т. 3.1), то не е допустимо въвеждането на отделните системи/модули, посочени в т. 3.3, 3.4 и 3.5, по-горе. Проектите могат да включват или въвеждане на цялостна ERP система (т. 3.1 по-горе) или въвеждане на отделните системи/модули, посочени в т. 3.3, 3.4 и 3.5, по-горе. При спазване на посоченото ограничение, проектните предложения могат да включват въвеждането на повече от една от изброените по-горе допустими ИКТ системи/модули в рамките на Дейност 3.

Дейност 4. Консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата (незадължителна дейност).

Дейността включва ползването на консултантски услуги за подготовка на проектното предложение, като същата следва да бъде изпълнена от кандидатите в периода след обявяването на процедурата и до подаване на проектното предложение по нея. Това включва както избора на изпълнител на консултантските услуги и сключването на договор с избрания изпълнител, така и извършването на услугата за подготовка на проектното предложение по процедурата.

Описание на дейността следва да бъде представено в раздел „План за изпълнение/дейности по проекта” от Формуляра за кандидатстване.

Допустими по настоящата процедура са следните разходи:

1. Допустими разходи за изпълнението на Дейност 1 „Подобряване на производствения капацитет на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите” (задължителна):

1.1. Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА), представляващи машини, съоръжения, оборудване за производствения процес/ процеса на предоставяне на услуги, които осигуряват подобряване на производствения капацитет на предприятието.

1.2. Разходи за придобиване на инструменти и оборудване за производствения процес/процеса на предоставяне на услуги под стойностния праг на същественост за ДМА, които осигуряват подобряване на производствения капацитет на предприятието.

1.3. Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер, осигуряващ подобряване на производствения капацитет на предприятието.

ВАЖНО: При придобиване на специализиран/и софтуер/и посредством разработването му/им, следва да бъдат спазени всички авторски права и приложими лицензи. УО ще проследява както за наличието на крайния/те програмен/ни продукт/и, така и за наличието на програмния код и бележки към изданието/ята (release notes).

При придобиване на допустим по процедурата специализиран софтуер, осигуряващ подобряване на производствения капацитет на предприятието (включително чрез лиценз за определен срок) и в случай, че е спазено изискването софтуерът да е заприходен като ДНА, то разходите за него са допустими за периода от датата на сключване на договора с избрания изпълнител до изтичане на крайния срок за изпълнение на проекта.

ВАЖНО: Кандидатите се задължават да не продават, преотстъпват и/или отдават под наем на трети лица дълготрайните материални и нематериални активи, придобити със средства по проекта, за период от 3 (три) години от извършване на окончателното плащане по проекта. В случай че по проекта са придобити лицензии, същите също следва да се поддържат в посочения период на устойчивост (3 години) от окончателното плащане по проекта, като разходите за това са за сметка на бенефициента. При неспазване на изискването ще се определя финансова корекция, пропорционално спрямо периода, за който е налице неизпълнение.

ВАЖНО: В бюджета на проекта трябва да бъдат заложени разходи по т. 1.1) и/или по т. 1.2), и/или по т. 1.3) за изпълнението на задължителната Дейност 1. За да са допустими разходите по т. 1.1), т. 1.2) и т. 1.3), същите следва да са за активи/инструменти/оборудване, които водят до подобряване на производствения капацитет на предприятието (както е посочено в т. 13.1 от Условията за кандидатстване и съгласно определението за „подобряване на производствения капацитет на предприятието”, представено в Приложение 8).

2. Допустими разходи за изпълнението на Дейност 2 „Подобряване на пазарното представяне на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите” (незадължителна):

2.1. Разходи за създаване на онлайн магазин за продуктите/услугите от дейността, за която е заявена подкрепа.

 

ВАЖНО: Общите допустими разходи по т. 2.1. (безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата) за създаване на онлайн магазин не трябва да надвишават 10 000 лв.

Разходите по т. 2.1. са допустими само в случай, че в проектното предложение е включена незадължителната Дейност 2, посочена в т. 13.1 от Условията за кандидатстване. Включването в индивидуалните проекти само на разходи по т. 2.1. е недопустимо по процедурата.

В случай че проектните предложения включват разходи за създаване на онлайн магазин (за изпълнението на Дейност 2 съгласно т. 13.1 от Условията за кандидатстване), то създаденият онлайн магазин следва да се ползва/поддържа от предприятието за период от минимум 3 (три) години от извършване на окончателното плащане по проекта, като разходите за това са за сметка на бенефициента. При неспазване на изискването ще се определя финансова корекция, пропорционално спрямо периода, за който е налице неизпълнение.

3. Допустими разходи за изпълнението на Дейност 3 „Подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите” (незадължителна):

3.1. Разходи за въвеждане на следните ИКТ системи/модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятието:

– Система за управление на ресурсите (ERP система);

– Система за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM система);

– Система/модул за управление на веригата за доставки;

– Система/модул за управление на складовото стопанство (WMS система);

– Система/модул за управление на производството (MOM/MES система);

– Система за бизнес анализи (Business Intelligence система).

Залагането на разходи по т. 3.1. в бюджета на проектните предложения следва да бъде съобразено с изискванията, посочени за Дейност 3. в т. 13.1 „Допустими дейности” от Условията за кандидатстване, по-горе.

ВАЖНО: Общите допустими разходи /безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата/ за всяка отделна ИКТ система/модул, посочена в т. 3.1. не трябва да надвишават 15 000 лв.

Разходите по т. 3.1. са допустими само в случай, че в проектното предложение е включена незадължителната Дейност 3, посочена в т. 13.1 от Условията за кандидатстване. Включването в индивидуалните проекти само на разходи по т. 3.1. е недопустимо по процедурата.

В случай че проектните предложения включват разходи за въвеждане на ИКТ системи/модули (за изпълнението на Дейност 3 съгласно т. 13.1 от Условията за кандидатстване), то съответната/ите системи/модули следва да се ползват/поддържат от предприятието за период от минимум 3 (три) години от извършване на окончателното плащане по проекта, като разходите за това са за сметка на бенефициента. При неспазване на изискването ще се определя финансова корекция, пропорционално спрямо периода, за който е налице неизпълнение.

4. Допустими разходи за изпълнението на Дейност 4 „Консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата” (незадължителна):

4.1. Разходи за консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата

Общите допустими разходи /безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата/ по т. 4.1. не трябва да надвишават 3 000 лв.

Разходите по т. 4.1. са допустими само в случай, че в проектното предложение е включена незадължителната Дейност 4, посочена в т. 13.1 от Условията за кандидатстване. Включването в индивидуалните проекти само на разходи по т. 4.1. е недопустимо по процедурата.

 

6. Недопустими дейности и разходи за финансиране

 

  • дейности, чието изпълнение е започнало или е физически завършено, или е изцяло осъществено преди подаването на проектното предложение независимо дали всички свързани плащания са извършени (с изключение на незадължителната Дейност 4 „Консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата”);
  • дейности, извършени след изтичане на крайния срок за изпълнение на дейностите по проекта;
  • дейности, които вече са финансирани от други публични източници;
  • дейности за закупуване и/или доставка на ресурси за производство, имащи характер на стоково-материални запаси (суровини, материали, полуобработени компоненти, консумативи за производството/процеса на предоставяне на услугите, резервни части);
  • дейности, свързани с наемането на материални и нематериални активи;
  • дейности за закупуване на офис и друго обзавеждане, компютърно оборудване, софтуер и друго оборудване, предназначено за общи административни нужди на предприятието-кандидат (напр. за обичайните дейности, свързани с водене на счетоводството на предприятието, управление на човешките ресурси и др. общи административни дейности);
  • дейности за закупуване на климатични, аспирационни, вентилационни, пожароизвестителни, пожарогасителни и др. подобни системи;
  • дейности за закупуване на оборудване/обзавеждане за подобряване на работната среда и/или за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието;
  • дейности, свързани с актуализация на съществуващи или въвеждане на нови за предприятието ИКТ системи/модули, и/или софтуерни приложения за подобряване на управленските, производствените, логистичните и други бизнес процеси в предприятията, различни от ИКТ системите/модулите, посочени в т. 13.1 от Условията за кандидатстване;
  • дейности за извършване на строително-монтажни работи (СМР);
  • дейности за извършване на реклама – включително и не само публикуване на обяви в периодични издания, изработка, разпространение и излъчване на рекламни спотове (радио и телевизионни) и др., включително дейности за видимост, прозрачност и комуникация по проекта;
  • дейности за закупуване или наемане на транспортни средства и съоръжения;
  • дейности, които водят само до подобряване на енергийната ефективност на предприятията, както и дейности за въвеждане на възобновяеми енергийни източници;
  • дейности за закупуване на земя и сгради;

 

7. Срок на проектите за финансиране

 

Продължителността на изпълнение на всеки проект не следва да надвишава 12 (дванадесет) месеца, считано от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

 

 

Екипът на Адвокатско дружество „Иванов и Йонкова“ е на разположение за предоставяне на отговори на допълнителни въпроси по настоящата, а също и по други теми, които са важни за Вас.

Настоящата статия не представлява правно становище или съвет, свързани с конкретна ситуация или казус.

 

Автор: адвокат Дойчин Иванов

Управляващ съдружник на Адвокатско дружество „Иванов и Йонкова“