25 Jun Подкрепа с кредити за малките и средни предприятия
25.06.2021 г.
автор: адвокат Дойчин Иванов
Пандемията, свързана с Ковид – 19 нанесе тежки щети върху малките и средни предприятия – гръбнакът на пазарните икономики.
В условията на постепенно нормализиране на бизнес климата все още много бизнеси продължават да имат нужда от подкрепа.
На 22.06.2021 г. Фонд мениджър на финансови инструменти в България, т. нар. Фонд на фондовете анонсира нова програма „Възстановяване“ в подкрепа на бизнеса чрез гаранции от Фонда на фондовете.
Тук може да се запознаете с новината от сайта на Фонда на фондовете.
Какви са основните параметри?
Програмата предоставя възможности на микро, малки и средни предприятия за достъп до кредити от търговските банки. Към момента банките, които са подписали договори за сътрудничество с Фонда на фондовете са:
ПИБ, ДСК, Токуда, ОББ, Райфайзенбанк и Пощенска банка
Основният смисъл на програмата е предоставяне на кредити без да се изискват обезпечения от страна на кредитополучателите. Обезпеченията се предоставят от Фонда на фондовете – 80 %, а останалите 20 % се покриват от самата търговска банка, която следва да оцени риска и на базата на това да вземе решение дали да предостави кредита.
Ето и другите по-важни условия на програмата:
- Финансирането е в размер до 3 млн. лв. и до 70% от оборота за 2019 или 2020 г, според това за коя от годините е оборотът е бил по-голям;
- Възможност за договаряне на 12-месечен гратисен период;
- Разсрочване на изплащането до 84 месеца (7 години);
- Не се изисква обезпечение, но банките ще преценяват кандидатите и могат да откажат да предоставят кредит по собствено усмотрение;
- Ще се изисква управителите и изпълнителните директори да стават съдлъжници, т. е. да са лично и неограничено задължени наред с фирмата си;
- Допустими кандидати са микро, малки и средни предприятия, които имат поне 3 приключени години, една от които е на печалба;
- Предназначение на кредита – за инвестиции или за оборотни средства;
- Лихвите ще са на пазарните нива.
В резюме, може да се посочи, че програмата не предоставя безвъзмездни средства, а кредити.
Условно е и това, че не се изискват обезпечения, тъй като управителите и изпълнителните директори на кредитополучателите ще бъдат солидарно задължени наред с дружеството, от чието име се кандидатства.
При все това, едва ли някой би следвало да пристъпва към кредит с намерението да не върне предоставената му сума.
Основните предимства са възможността за получаване на средства до 70 % от оборота за 2019 г. или 2020 г. на съответното предприятие и гратисният период от 1 година.
Настоящата статия не представлява правно становище или съвет, свързани с конкретна ситуация или казус.
Автор: адвокат Дойчин Иванов Управляващ съдружник на Адвокатско дружество „Иванов и Йонкова“