09 Apr Промените в Закона за извънредното положение
09.04.2020 г.
автор: адвокат Дойчин Иванов
На 09.04.2020 г. в Държавен вестник бр. 34/2020 г. бяха обнародвани промените, които Народното събрание прие в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г. („Законът за извънредното положение“)
Повече информация за първоначалната версия на Закона за извънредното положение може да намерите тук.
По-долу ще намерите акцентите от промените в Закона за извънредното положение, които са важни за бизнеса.
I. Относно схемата 60 на 40
С промените на Закона за извънредното положение се допълва възможността за работодателите да получат държавна помощ от 60 %, като се добавя това съотношение и за дължимите от тях осигуровки на служителите, за които са заявили подпомагане.
До промените в Закона за извънредното положение държавната помощ не се отнасяше до дължимите осигуровки от работодателя за съответните служители.
II. Относно забавата при парични плащания
С промените в Закона за извънредното положение се ограничава правилото относно правните последици от неплащането на парични задължения единствено до случаите на договори за кредит и други форми на финансиране (факторинг, форфетинг и други), предоставени от банки и финансови институции по чл. 3 от Закона за кредитните институции, включително когато вземанията са придобити от други банки, финансови институции или трети лица, и по договори за лизинг. В съответствие на това не се начисляват лихви за забава и неустойки, задълженията не може да бъдат обявени за предсрочно изискуеми и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение, както и не може да бъдат изземвани вещи.
Промяната се състои в това, че при първоначалната редакция на разпоредбата в обхвата на това правило бяха включени на практика всички парични задължения в гражданския и търговски оборот. Това от своя страна създаваше опасност от натрупване на огромна междуфирмена задлъжнялост и блокиране на отношенията между участниците в обичайния търговски и граждански оборот.
III. Относно процесуалните срокове
Отменя се спирането на сроковете по редица съдебни, арбитражни и изпълнителни производства, като занапред сроковете по тези производства продължават да текат. Конкретните производства са изброени изчерпателно в приложение към закона и някои примери са следните:
1. Делата за упражняване на родителски права само относно привременни мерки;
2. Делата по Закона за защита от домашното насилие само относно заповед за незабавна защита или изменение на същата, както и в случаите на отхвърляне на молбата за защита;
3. Разрешения за теглене на суми от детски влогове;
4. Обезпечителните производства;
5. Делата за обезпечаване на доказателства;
6. Делата по чл. 60 и чл. 166 от Административнопроцесуалния кодекс, т. е. във връзка с административни актове, по които е допуснато предварително изпълнение и във връзка с които е поискано спиране на такова предварително изпълнение;
7. Делата по чл. 75 (относно разкриване на данъчна и осигурителна информация) и чл. 157 (относно исканията за спиране на изпълнението на Ревизионни актове, в случаите, когато са обжалвани пред съда) от Данъчно- осигурителния процесуален кодекс;
8. Делата по Закона за обществените поръчки;
9. Делата по Закона за концесиите;
10. Делата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове;
и други
IV. Относно сроковете за изпълнение на указания, дадени от административни органи
С измененията в закона се отменя правилото за спиране на сроковете за изпълнение на указания, дадени от административен орган до страни или участници в производства.
V. Относно възможността за провеждане на заседания от разстояние
С новата разпоредба на чл. 6а от Закона за извънредното положение се предоставя възможност на колективни административни органи (държавни и местни), като комисии, съвети и други, а също и на съдебни състави и КЗК да провеждат заседания от разстояние.
VI. Относно туроператорите
Въвежда се възможност за туроператорите да предлагат на пътуващи, чиито пътувания са отменени, ваучери за заплатената сума във връзка с други туристически услуги. При непостигане на споразумение между страните обаче за ваучерите или други условия, туроператорите дължат възстановяване на дължимите суми не по-късно от един месец, считано от датата на отмяната на извънредното положение.
VII. Въвеждане на несеквестируем доход във връзка с изпълнителните производства по ДОПК
Занапред се въвежда несеквестируем доход за длъжниците по изпълнителните производства по ДОПК в размер на минималната работна заплата. За 2020 г. минималната работна заплата е в размер на 610 лева.
VIII. Относно трудовите договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа
За времето на извънредното положение трудовите договори по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда за краткотрайна сезонна селскостопанска работа може да се сключват за повече от един ден, като това време не се признава за трудов стаж.
Тези трудови договори са с нормална продължителност на работното време за деня до 8 часа, като страните по него може да уговарят работа за 4 или 6 часа.
IX. Относно наемите за обекти държавна или общинска собственост
С промените в Закона за извънредното положение се дава възможност на наемодателите (държавата или общините) да намаляват или дори освобождават изцяло от наем физически и юридически лица – наематели или ползватели, които са ограничили или преустановили дейността си вследствие на мерките и ограниченията, наложени по време
на извънредното положение.
Важно е да се отбележи, че решението за това е изцяло в зависимост от волята на наемодателите, а не тяхно задължение. Мярката се отнася до лицата – наематели/ползватели, които са ограничили или преустановили дейността си, т. е. тези обстоятелства вероятно ще подлежат на доказване пред наемодателите.
Екипът на Адвокатско дружество „Иванов и Йонкова“ е на разположение за предоставяне на отговори на допълнителни въпроси по настоящата и други теми, които са важни за Вас и Вашия бизнес или защита на личните Ви права.
Настоящата статия не представлява правно становище или съвет, свързани с конкретна ситуация или казус.
Автор: адвокат Дойчин Иванов Управляващ съдружник на Адвокатско дружество „Иванов и Йонкова“